Co Google wie na mój temat i jak to wpływa na wyniki wyszukiwania?

Intensywny rozwój technologii zarówno w dziedzinie sprzętu, jak i oprogramowania sprawił, że informacje o użytkownikach internetu przetwarzane są na wiele różnych sposobów. Podobnie jest w przypadku wyszukiwarki Google, która gromadzi i przetwarza informacje na temat swoich użytkowników. Co wie o mnie Google i jak wpływa to na wyszukiwanie? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule! 

Jakie dane Google zbiera od swoich użytkowników?

Jeżeli korzystamy z wyszukiwarki lub innego oprogramowania Google, musimy być świadomi, że wewnętrzne systemy zbierają informacje zarówno o nas, jak i o naszej aktywności. Dane te przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności Google i wykorzystywane w celu świadczenia wielu spersonalizowanych usług. Jakie dane zbiera od użytkowników Google? Zaliczyć do nich można: 

  • adres IP; 
  • język przeglądarki; 
  • nagrania głosowe (w przypadku wyszukiwania głosowego); 
  • imię, nazwisko, numer telefonu (w przypadku korzystania z usługi Gmail); 
  • rodzaj wykorzystywanych urządzeń; 
  • adresy URL odwiedzanych witryn; 
  • informacje na temat używanych aplikacji od Google; 
  • historia lokalizacji na Mapach Google (np. lista odwiedzanych miejscowości i punktów na mapie); 
  • historia klikniętych reklam i zamówionych produktów; 
  • informacje zapisane w kalendarzu Google. 

Oczywiście Google zbiera o wiele więcej informacji na temat użytkowników. Praktycznie każda aplikacja należąca do usług Google zbiera szereg zróżnicowanych danych, które później przetwarzane są na tysiące sposobów. Przykładowo serwis YouTube przechowuje informacje na temat obejrzanych filmów, preferencji tematycznych czy ulubionych kanałów. 

Gdzie sprawdzić, co Google wie na twój temat? 

Firma Google, podobnie jak inne podmioty działające na terenie Polski i Unii Europejskiej, ma restrykcyjny obowiązek informacyjny w kwestii zbieranych danych. Każda osoba ma prawo do wglądu i usunięcia zgromadzonych przez Google danych na swój temat i zgodnie z tym założeniem, bez większego trudu takie informacje możemy uzyskać. 

Gdzie sprawdzić, co Google wie na mój temat? 

Co Google wie na temat twojej lokalizacji? 

Aby usługi Google mogły działać w sposób bardziej spersonalizowany i dopasowany do intencji użytkownika, systemy te w mniej lub bardziej precyzyjny sposób śledzą jego lokalizację. Nawet jeśli wyłączymy usługę lokalizacji GPS na telefonie, to Google dalej wykorzystuje informacje na temat naszego numeru IP czy nadajnika BTS, do którego zalogowane jest urządzenie. 

Aby sprawdzić, w jaki sposób Google gromadził dane lokalizacyjne na przestrzeni ostatnich miesięcy i lat, wystarczy przejść do osi czasu w usłudze Google Maps: https://timeline.google.com/maps/timeline. To właśnie z tego narzędzia możemy dowiedzieć się wszystkiego na temat odwiedzanych miejsc na mapie. Znajdziemy tam również nasz adres domowy. 

Jak usunąć dane na temat odwiedzanych miejsc? 

  1. Przejdź do osi czasu: https://timeline.google.com/maps/timeline 
  1. Wybierz zakres historii lokalizacji “Od początku” (w lewym górnym rogu) 
  1. Kliknij na ikonę kosza, znajdującą się na dole ekranu. 

Jak wyłączyć śledzenie lokalizacji? 

  1. Przejdź do osi czasu: https://timeline.google.com/maps/timeline 
  1. Kliknij na przycisk “Zarządzaj historią lokalizacji” na dole ekranu 
  1. Wyłącz historię lokalizacji 

Precyzyjne śledzenie lokalizacji w czasie rzeczywistym możemy wyłączyć poprzez dezaktywacją usługi geolokalizacji GPS w swoim telefonie. Możemy również wyłączyć transfer danych komórkowych i sieć Wi-Fi, jednak wtedy stracimy możliwość korzystania z internetu. 

Czy masz dostęp do całej swojej historii wyszukiwania w Google? 

Najbardziej wrażliwe dane na nasz temat z pewnością będą pochodzić z wyszukiwarki Google. W systemie zapisują się bowiem wszystkie odwiedzane przez nas strony oraz hasła, wpisywane w pole wyszukiwarki. Tym samym jeśli zależy nam na zachowaniu prywatności, powinniśmy sprawdzić nasze ustawienia systemowe i ewentualnie wyłączyć opcję przechowywania danych w tym zakresie. 

Jak sprawdzić historię wyszukiwania na koncie Google? 

  1. Przejdź do strony “Moja aktywność w Google” – https://myactivity.google.com/myactivity 
  1. Wybierz panel “Aktywność w internecie i aplikacjach” 
  1. Wyłącz gromadzenie danych 

Uwaga! Historia wyszukiwania na profilu Google oraz historia w przeglądarce internetowej to dwie różne rzeczy, które działają od siebie w pełni niezależnie. Jeżeli zależy Ci na prywatności, zawsze korzystaj z trybu incognito w przeglądarce. Dzięki temu informacje na temat wpisywanych haseł i odwiedzanych stron nie będą zapisywane lokalnie. 

Jak Google wykorzystuje dane użytkowników? 

Dane na temat użytkowników gromadzone i przetwarzane są głównie w celach reklamowych i świadczenia bardziej spersonalizowanych usług. 

W przypadku wyszukiwarki Google, historia aktywności na naszym koncie pozwala wyświetlać trafniejsze wyniki i podpowiedzi w polu wyszukiwania. Ponadto w wynikach wyszukiwania otrzymujemy informację o tym, czy dana strona została już przez nas odwiedzona i jak dawno temu. Podobny schemat funkcjonuje w usłudze Google Maps. Wyszukiwarka miejsc na mapie udziela podpowiedzi opierając się na dotychczasowej aktywności użytkownika i wyświetla bardziej dopasowane wyniki. 

Z danych gromadzonych przez Google korzystają również reklamodawcy. Firmy, które inwestują w reklamy Google Ads, mogą trafiać ze swoimi treściami do konkretnych grup odbiorców, uwzględniając ich zainteresowania, wiek, lokalizację czy płeć. Działa to również z korzyścią dla odbiorców reklam, ponieważ otrzymują bardziej dostosowane do swoich preferencji treści reklamowe. 

Dane zbierane przez Google może wykorzystać również sam użytkownik. Pozwala na to zbiorczy raport znajdujący się w panelu “Moja aktywność w Google” pod adresem: https://myactivity.google.com/myactivity. To właśnie tam można znaleźć całą historię aktywności na powiązanym koncie Google – w tym wpisywane hasła do wyszukiwarki, oglądane filmy w serwisie YouTube czy uruchomione gry w usłudze Gry Google Play. 

Które aplikacje zewnętrzne korzystają z twoich danych? 

Z danych dotyczących naszej lokalizacji i aktywności na koncie Google, mogą korzystać aplikacje zewnętrzne. Najczęściej dostęp ten ograniczony jest wyłącznie do informacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania aplikacji. Przykładowo wszelkiego rodzaju gry na smartfona bardzo często proszą o powiązanie z usługą Google Play, a alternatywne aplikacje do obsługi SMS czy odbierania telefonu, muszą uzyskać dostęp do listy naszych kontaktów. Niemal zawsze wymagane uprawnienia aplikacji ściśle związane są z metodyką ich działania. 

Aplikacje zewnętrzne zyskują dostęp do danych zbieranych przez Google wyłącznie za naszą zgodą i niemal zawsze już na etapie instalacji na urządzeniu. Należy jednak pamiętać, że wraz z kolejnymi aktualizacjami aplikacji lub korzystania z jej zaawansowanych funkcji, możemy otrzymać komunikat z prośbą o przydzielenie dostępu do kolejnych zasobów naszego konta Google. Jeżeli sami nie udostępnimy naszych danych, to aplikacja nigdy ich nie uzyska. Tym samym zawsze mamy kontrolę nad tym, które dane przekazujemy. 

Listę aplikacji, które otrzymały dostęp do informacji na naszym koncie Google, znajdziemy pod adresem: https://myaccount.google.com/permissions. W tym miejscu możemy również cofnąć uprawnienia konkretnych aplikacji, jednak wtedy istnieje ryzyko, że przestaną one działać ​​prawidłowo.